Mida teha kui rinnapiima ei jätku?

Paljudel  imetavatel emadel tekib vahel kahtlus, et kas neil ikka on piisavalt rinnapiima oma lapsele.  Kui need kahtlused süvenevad (nt. laps võtab  kaalus vähe  juurde) on esimene asi, mida paljud emad tegema hakkavad: juua või süüa midagi, mis soodustab rinnapiima  teket.

Natalia Mankovskaja, IBCLC imetamisnõustaja, doula (Läti)

Paljudel  imetavatel emadel tekib vahel kahtlus, et kas neil ikka on piisavalt rinnapiima oma lapsele.  Kui need kahtlused süvenevad (nt. laps võtab  kaalus vähe  juurde) on esimene asi, mida paljud emad tegema hakkavad: juua või süüa midagi, mis soodustab rinnapiima  teket.

Käiku lähevad köömned,  puljong, erinevad taimeteed, must tee piimaga , õlu (loodetavasti alkoholivaba) ja isegi kondenspiim. Huvitaval kombel on igas kultuuris omad retseptid, mida emad peaksid tarbima, et oleks rohkem piima. Näiteks Hiinas  kasutatakse sel puhul kalasuppi ingveriga.

Tegelikult on kõige tõhusam otsida abi imetamisnõustajalt. Mida teeb imetamisnõustaja? Ta aitab mõista, miks on rinnapiima vähe  ja annab soovitusi, kuidas olukorda parandada. Põhjused võivad olla erinevad:

• laps haarab rinna valesti suhu ja seetõttu ei saa piisavalt piima kätte.

• ema ei imeta last nii tihti ja/või nii kaua kui vaja. Tulemuseks on piimaerituse vähenemine, kuna rind ei saa piisvalt stimulatsiooni.

• luti imemine, pudelist toitmine või silikoonist nibukaitsmete kasutamine,  mis kõik võivad põhjustada probleeme imetamisel.

• ema või lapse terviseprobleemid.

• tugev ja pikaajaline stress emal võib põhjustada rinnapiima kadumist .

• ajutine rinnapiima vähesus võib olla tingitud lapse kasvuspurdist.

Alles pärast põhjuse selgitamist ja korrigeerimist (ema õpib last  õigesti rinnale panema või suurendab imetamise kordi) võib imetamisnõustaja soovitada lisaks piimaeritust soodustavaid vahendeid, et kiirendada rinnapiima teket. Piimaeritust soodustavad vahendid on saadaval apteekides ravimtaimede, teesegude  ja toidulisandite kujul. Laktatsiooni soodustavad preparaadid stimuleerivad nii piima teket,  kui  ka mõjutavad piima kättesaamist rinnast. Nad on kõige tõhusamad esimestel imetamisnädalatel, kui ema organism alles kohaneb uue olukorraga. Abi on taimsetest preparaatidest ka siis, kui rinnapiima vähesus on tingitud ema haigusest või stressist.

Siin on mõned levinumad neist:

Lambalääts – stimuleerib rinnapiima teket. Põld-lambaläätse seemneid võib lisada toidule vürtsiks. Lambalääts on väga levinud piimaeritust soodustav vahend nii Euroopas kui USA-s, kus jahvatatud lambaläätse seemnete kapslid müüakse toidulisandina.

Apteegitill  – suurendab piima hulka, samuti korrastab seedetegevust (ka emal) . Apteegitilli seemneid kasutatakse  maitseainena või neist tehakse teed. Samal eesmärgil kasutatakse ka köömneid.

Ingver – soojendab ja parandab piima kätteesaamist rinnast, kui laps imeb.

Mesilasema toitepiim – soodustab piima teket, stimuleerib ainevahetust, tõstab toonust. Mesilasema toitepiim on rikas vitamiinide ja bioloogiliselt aktiivsete  ainete poolest  ning aitab imetava ema organsmil toime tulla suurenenud koormusega .

Piimaerituse suurendamiseks  on kasulik ema menüüsse lisada: teravilju (oder, kaer, pruun riis, hirss), porgandeid, rasvast kala (lõhe), küüslauku, värskeid ürte (till, basiilik, pune), pähkleid, mandleid  ja seesamiseemneid.

Tuleb ka meeles pidada, et teatud maitsetaimed nagu piparmünt, petersell ja salvei (salvei just eriti) võivad vähendada rinnapiima hulka.

Kui vajate abi või teil on tekkinud küsimusi imetamise kohta, pöörduge imetamisnõustaja poole.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply